Előző cikkünk folytatásaként kiemelnénk, hogy a D vitamin (más néven D-hormon) természetes módon történő bejuttatása szervezetünkbe létfontosságú. Táplálék útján csak kis mennyiségben vihető be, napfény hatására viszont a bőrben képes termelődni.
Miért kell fényvédő?
Sokan nem figyelnek rá, de a felnőttkori bőröregedés korai jelei (pl. ráncok, pigmentfoltok), melanómás bőrelváltozások nagy része a gyermek -és kamaszkorban történt sorozatos leégés következménye (akár megduplázhatja a felnőttkori melanoma kialakulásának kockázatát), hiszen a bőr „nem felejti el” az okozott károkat. Tévhit, hogy rövid ideig tartó napon tartózkodás vagy tavaszi, őszi napsugarak nem okozhatnak bőrkárosodást, ezért a fényvédelem nem csak nyaralás alatt fontos.
De akkor hogyan jussunk megfelelő mennyiségű D vitaminhoz?
Vannak alapszabályok amelyek a napvédők használata mellett is szükséges betartani, ahhoz, hogy a bőrkárosodást elkerüljük:
- az UV sugárzás minden évszakban veszélyes lehet, mindig figyeljünk a fényvédelemre (használjunk pl fényvédős arckrémet egész évben)
- a fényvédő nem arra való, hogy többet lehessen vele napozni, hanem növeli a védelmet az elkerülhetetlen károsító hatás ellen
- úszás előtt is használjunk fényvédőt, mert a vízben az UV sugarak akár méterekig is elérhetnek
- sötét bőrűeknek is szüksége van védelemre, mert ugyanúgy leéghet, mint egy világos bőrű
- a vízálló készítményeket is érdemes újrakenni, mert az izzadság hatására veszíthetnek hatékonyságukból
- a legmagasabb faktorszámú (pl.SPF50) fényvédő mellett se feküdjünk ki a napra a déli/kora délutáni órákban, mert a tűző napon használatuk mellett is bőrkárosodást alakulhat ki(az SPF szám ugyanis azt jelzi, hogy mennyi időt tölthetünk a napon a leégés veszélye nélkül, ezért célszerű hosszabb napozásnál a magasabb faktorszámot választani)
A fényvédő választása nem egyszerű, a boltokban sorakozó készítmények összetevőit érdemes elolvasni.
Hogyan válassz? Segítünk!
Ha kémiai fényvédőt használsz tudnod kell, hogy elnyelik az UV sugarakat, mely a véráramba is juthat, egy részük az UV sugarak hatására lebomlik.
A fizikai fényvédők a bőrünkről verik vissza a sugarakat, nem szívódnak be a bőrbe, UVB és UVA sugarak ellen is védelmet nyújtanak, ezért gyermekeknek kifejezetten ezek ajánlottak.
A nálunk megtalálható Coconutoil napkrémek növényi alapanyagai szigorú előírásoknak felelnek meg, bőrtápláló, barnulást segítő, bőrfeszesítő, bőrnyugtató anyagokat tartalmaznak.
Egy kis ízelítő kínálatunkból:
Bio Családi Napkrém: természetes fényvédő az organikus összetevőket tartalmazó 100% bio napkrém fizikai fényvédőréteget képez mellékhatások és károsanyagok nélkül, természetes antibakteriális-, fertőtlenítő- és gombaölő
Bio Gyermek Napkrém: fizikai fényvédelmet nyújt, biztonságos barnulás és természetes napvédelem a gyermek részére, érzékeny bőrre is, csecsemőkortól használható és a finom illatú levendulaolaj pedig a szúnyogokat is távol tartja.
Bio Levendulás Testvaj : méhviasz természetesen szűri meg a káros UV sugarakat, ekcémás bőrre is ajánlott
Cabana Sun Száraz Napolaj Spray: Kókusz olaj és Kókusz víz eszenciákat tartalmaz. Ezen kívül vízlepergető, víztaszító hatású és E Vitaminban gazdag, leteszteltük: nem hagy olajos érzetet/foltot a bőrön! Imádjuk ezeket a termékeket:)
Ha a többire is kiváncsi vagy nézelődj: https://mentapiac.hu/napvedelem